Az MTA kutatója úgy véli, a másik kudarc, hogy Magyarországnak nem alakult ki védőhatalmi szerepe, illetve szerinte nem is szolgál jó mintaként a kisebbségpolitikában a környező országoknak.
A Fidesz nemzetpolitikája
Bárdi szerint változást hozott a magyar kormányok határon túli politikájába, hogy a Fidesz 1998-tól önálló projektekkel kezdett fellépni a környező országokban. Szerinte
a 2004-es népszavazás egy Orbán-Gyurcsány párharc keretében belpolitikai üggyé degradálódott,
ami után a Fidesz már nem hátrálhatott ki a nemzetegységesítés mögül. A témával pedig jól meg tudta szólítani a hazai nemzeti tábort, és megszerezte a határon túli szavazók bizalmát is.
Bárdi kritikával illette nemzetpolitika bürokratikus felépítését. Véleménye szerint a különböző nemzetpolitikai erőközpontok Orbán Viktor, Kövér László és Szijjártó Péter körül összpontosulnak, és sok az egymással párhuzamosan működő és rivalizáló folyamat.
A határon túlra érkező magyar állami támogatások a harmadik Orbán-kormány idején kezdtek el dinamikusan nőni. A támogatások mértéke 2018-ban elérte a 135 milliárd forintot, az állami cégek beruházásait nem számolva. A magyar felsőoktatásra nagyjából 160 milliárd forint jut – tette hozzá Bárdi Nándor.
Változásokat hozott a kettős állampolgárság
Bárdi Nándor úgy véli, a kettős állampolgárság jelentős változásokat hozott a külhoni magyarok életében:
- A magyar útlevél segítségével kiléphetnek az EU-s munkaerőpiacra (ez elsősorban a vajdasági és a kárpátaljai magyaroknak jelent nagy változást),
- megjelent egyfajta magyar állampolgári azonosságtudat – ezzel párhuzamosan nőtt a szülőföldhöz való kötődés,
- mobilitási pályák nyíltak meg: a kárpátaljai gimnazisták 75%-a, a vajdaságiak 85%-a tanul tovább Magyarországon
„A Műegyetemen olcsóbb egyetemistának lenni, mint Kolozsváron.”
Bárdi szerint a határon túli kérdéssel a kormánypárt „a politikai kommunikációban a magyar politikai közösség deficitjét próbálja kompenzálni”. Úgy véli: a sok nemzeti beszéd mellett a kormány lényegében leépítette a nemzeti kulturális intézményeket.
„Kedvencem az Arcanum ügye, amit 200 millió forintból ingyenessé lehetne tenni. Ez egy vagy két mangalicafesztivál ára.”
”Az MTA kutatója úgy fogalmazott: Míg a határon túli magyar közösségek sok problémájára az önkormányzatiság jelentene megoldást, ennek lehetőségei Magyarországon szűkülnek – fogalmazott az MTA kutatója. Bárdi szerint baj van a forráselosztásnál is: azok csupán egy-egy intézményre koncentrálódnak, nincs szakmai kontroll ennek továbbosztása felett. Szerinte a támogatásokat döntően a kisebbségi elitek kapják meg.